Miałeś jakiś wypadek? Domagaj się swoich praw, bo jest duża szansa, iż otrzymasz stosowną rekompensatę

Niestety nikt jeszcze nie wymyślił lekarstwa na pecha. Skutki tych przykrych wydarzeń można jednak nieco złagodzić poprzez uzyskanie odszkodowania powypadkowego.
W społeczeństwie dominuje stereotyp, mówiący że jego dochodzenie to przysłowiowa walka z wiatrakami. Tymczasem korzystnie wiedzieć, że przepisy stoją w tej dziedzinie po stronie poszkodowanego oferując mu szerokie możliwości dochodzenia swoich praw.

Podstawy prawne odszkodowań mają zastosowanie w Kodeksie Cywilnym. Jest kilka typów roszczeń, których jesteśmy w stanie dochodzić w sytuacji wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia. Czym jest odszkodowanie jednorazowe? To zdefiniowane w artykule 444§ 1 Kodeksu Cywilnego i polega ono na pokryciu różnorodnych kosztów, które wystąpiły w następstwie wypadku. Oznacza to, iż poszkodowany może zażądać zwrotu kosztów leczenia z góry albo po zakończeniu procesu leczenia – na podstawie oryginalnych faktur (zobacz program magazynowy w chmurze) lub rachunków.

odszkodowanie

Autor: superscheeli
Źródło: http://www.flickr.com

Sprawca szkody powinien pokryć różne straty sprowokowane wypadkiem i rekompensować poszkodowanemu utracone korzyści majątkowe. Warto pamiętać jednakże, iż wspomniane plusy powinny być odpowiednio udokumentowane poprzez zaświadczenie z Urzędu Skarbowego – deklaracja podatkowa, umowy o pracę, kontrakty, i tym podobne Do zgłoszenia roszczenia niezbędna jest ponadto udokumentowana częściowa niezdolność do zatrudnienia oraz mniejsza wysokość dochodu, która jest skutkiem nieszczęśliwego wypadku. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że odszkodowanie po wypadku z tytułu utraconego dochodu ma przede wszystkim charakter wyrównawczy i nie może stanowić podstawy utrzymania bytowego osoby poszkodowanej.
KC w artykule 445 definiuje możliwości roszczeń w przypadku wystąpienia szkody osobowej. Chodzi tu przede wszystkim o uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia osób, jakie zostały poszkodowane m.in w sytuacji wypadków komunikacyjnych. Roszczenia te występują w postaci zadośćuczynienia, jakie są jednorazowe świadczenie odszkodowawcze. Mimo to miejmy na uwadze, że nie zawsze prawo występuje przeciwko nam. Jak ukazuje powyższy przykład niekiedy da się wygrać taką batalię, także w innym zakresie, jak przykładowo w sytuacji zaniżania świadczenia OC czy podobnych. Warto o tym pamiętać i nie nastawiać się od razu źle. Jeśli podejdziemy do tego racjonalnie i spokojnie to można liczyć na udane zakończenie całej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*